top of page

Wielkość konia a odpowiednia powierzchnia boksu

Właściciele stadnin doskonale wiedzą, że konie wymagają odpowiedniej przestrzeni, aby zapewnić im nie tylko komfort podczas odpoczynku, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Odpowiednia powierzchnia boksu zależy od wielu czynników, pośród których najważniejszym jest oczywiście wielkość konia, ale także to, ile zwierząt znajdzie się w danej zagrodzie. Zapewnienie minimalnie odpowiednich warunków regulowane jest również prawnie. O tym, dlaczego jest to tak istotna kwestia i co jeszcze powinno znaleźć się w boksie dla konia – o tym wszystkim dowiedzą się Państwo w naszym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy!


Wielkość boksu – dlaczego jest tak ważna?


Dobranie odpowiedniej powierzchni zagrody jest niezwykle ważne, ponieważ zwierzęta spędzają w nich wiele godzin dziennie. Szczególnie dotyczy to sezonu jesienno-zimowego, kiedy pogoda nie sprzyja wychodzeniu na zewnątrz, co oznacza również mniej treningów i wolnego przebywania na świeżym powietrzu. Wówczas konie potrzebują optymalnej wielkości przestrzeni, aby w spokoju i bezpiecznych, komfortowych warunkach spędzać czas w swojej zagrodzie. Nie chodzi tutaj wyłącznie o sen, ale także inne potrzeby fizjologiczne, na które nie może zabraknąć miejsca w boksie.


Zbyt mała powierzchnia jest dla konia także niebezpieczna, ponieważ (w przypadku zagrody wykonanej z drewna) zwierzę może wierzgać z powodu dyskomfortu spowodowanego ograniczonym pomieszczeniem, a tym samym zranić się. Kolejnym aspektem, dla którego optymalna wielkość boksu jest niezwykle istotna, jest ich miłość do wolnej przestrzeni. Zwierzęta te kochają bowiem naturalne warunki, w których nie są nadmiernie ograniczone – wolność tę pomogą zapewnić im odpowiednio dopasowane do ich wielkości zagrody.


Nie zapominajmy również, że odpowiednio zaprojektowana powierzchnia zapewnia również optymalną wentylację, która w przypadku stadnin jest niezwykle ważna dla zachowania zdrowia i komfortowych warunków zwierząt.


Minimalne wymiary boksów dla koni


Zgodnie z polskim prawem, wielkość zagrody jest określona przez wytyczne dotyczące sposobu hodowli koni. Optymalna przestrzeń zagrody dobierana jest tutaj na podstawie wysokości wierzchowca w kłębie i tak dla niewielkich koni o wysokości do 148 cm powierzchnia boksu powinna wynosić minimalnie 876 cm² (dla zagrody przeznaczonej dla jednego wierzchowca, ponieważ dla klaczy ze źrebakiem wynosi ona 1159 cm²). Dla zwierząt o wysokości w kłębie do 168 cm wielkość zagrody powinna wynosić 1129 cm² oraz 1493 cm² dla klaczy ze źrebakiem. Dla większych wierzchowców o wysokości ponad 175 cm powierzchnia ta powinna wynosić kolejno: 1225 cm² lub 1620 cm².


Boksy mogą być zarówno pojedyncze, jak i podwójne, jednak należy pamiętać, że wielkość wyżej wymienionych minimalnych wymiarów ich powierzchni powinna być wówczas pomnożona przez ilość zwierząt w niej mieszkających. Najczęściej stosuje się jednak zasadę utrzymywania wierzchowców oddzielnie – ma to swoje usprawiedliwienie w bezpieczeństwie zwierząt oraz wygody hodowcy.


Jak dobrać powierzchnię boksu do wielkości konia?


Poza wyżej przedstawionymi minimalnymi wymaganiami co do wielkości zagród warto zwrócić dodatkową uwagę na komfort zwierząt — dla koni ważny jest brak ograniczeń, dlatego im większa przestrzeń boksu, tym większy komfort wierzchowca.


Minimalne wymiary zagrody wynoszą 3 × 3 m, 3,5 × 3,5 m, 3 × 4 m warto jednak, w miarę możliwości, zapewnić koniom jak największą przestrzeń, w której spędzają przecież mnóstwo godzin dziennie. Kluczowa jest tutaj nie tylko powierzchnia, ale także wysokość boksu, który powinien mieć około 220-240 cm. Do wysokości 150 cm najlepiej zastosować beton lub wysokiej jakości, twarde drewno i zadbać o brak siatek, krat oraz szczebli – pozwoli to skutecznie minimalizować ryzyko utknięcia kończyn zwierzęcia podczas ewentualnego wierzgania. Poza samą przestrzenią zagrody niezwykle ważne są również drzwi, które powinny mieć szerokość minimalną 130 cm.


Na co jeszcze zwrócić uwagę w boksie dla konia?


Odpowiednio dobrana wielkość powierzchni zagrody to klucz do zapewnienia zwierzętom bezpieczeństwa oraz komfortu. Równie ważne jest jednak zadbanie także o takie elementy, jak np. jakość podłogi, która powinna być wykonana z łatwego do czyszczenia betonu. Istotne, aby była równa i nie było w niej dziur, które nie tylko uprzykrzą pracę podczas sprzątania, ale mogą być także przyczyną zranień zwierząt. Nie zapominajmy także o odpowiedniej wyściółce, która zapewni komfort i bezpieczeństwo wierzchowcom podczas odpoczynku.


Niezwykle ważna jest także, wcześniej wspomniana, odpowiednia wentylacja, która pozwoli minimalizować nieprzyjemny zapach, ale także zadbać o zdrowie wierzchowców zmniejszając jednocześnie ryzyko rozwoju grzybów, pleśni, które są główną przyczyną problemów z układem oddechowym u koni.


Na koniec przypomnimy również o dokładnym zweryfikowaniu, czy boks jest w pełni bezpieczny dla zwierząt. Czy wszystkie elementy zostały prawidłowo zamocowane, czy drzwi są zabezpieczone przed otwarciem je przez zwierzę oraz, czy w zagrodzie nie znajdują się przedmioty, które mogą być dla niego niebezpieczne. Tak zaprojektowana wielkość boksu i jego dokładne sprawdzenie przez hodowcę zapewnią wierzchowcowi maksimum komfortu i bezpieczeństwa przez cały rok.

54 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Minimalne warunki utrzymywania konia

Nie jest żadną tajemnicą, że aby konie miały zapewnione możliwie najlepsze warunki, konieczne jest zatroszczenie się o ich stajnię. To właśnie w tym miejscu przebywają bowiem przez znaczną część swo

Jakie wymiary powinny mieć boksy dla koni?

Właściciele stadnin mają do wyboru trzy możliwości utrzymywania swoich koni: luzem, w biegalniach lub boksach. Choć przebywanie zwierząt luzem jest najbardziej dla nich naturalne, ponieważ nie krępu

Comments


bottom of page