top of page

Minimalne warunki utrzymywania konia

Nie jest żadną tajemnicą, że aby konie miały zapewnione możliwie najlepsze warunki, konieczne jest zatroszczenie się o ich stajnię. To właśnie w tym miejscu przebywają bowiem przez znaczną część swojego dnia. Całą przestrzeń należy dokładnie zaplanować już na etapie projektowania, ponieważ właśnie wtedy pojawią się różnego rodzaju dylematy i możliwe opcje do wyboru.


Jeśli jest taka możliwość, konie powinny spędzać swój czas na świeżym powietrzu. Nie każdy jednak ma ku temu zapewnione odpowiednie warunki, dlatego pewnego rodzaju półśrodkiem będzie zagwarantowanie koniom regularnego wietrzenia stajni lub nawet opracowanie systemu wentylacyjnego. Dzięki temu zwierzęta będą miały zapewnione bardzo dobre warunki, które nie tylko poprawią ich komfort, ale również zadbają o właściwy rozwój.


Jakie oświetlenie do stajni?


Mimo, iż konie powinny przebywać jak największą część dnia na świeżym powietrzu, to jednak trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji konieczne jest zadbanie o właściwe warunki wewnątrz stajni. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o doborze odpowiedniego oświetlenia. Najlepiej w tym zakresie sprawdzą się lampy LED, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz doskonałymi parametrami technicznymi. Dodatkowo akcesoria tego typu są energooszczędne, co nie narazi gospodarstwa na wysokie ceny rachunków za prąd.


O co jeszcze należy zadbać?


Mówiąc o odpowiednich warunkach dla koni trzeba powiedzieć, że stworzony kojec powinien mieć powierzchnię ok. 10 metrów kwadratowych. Dzięki temu zwierzęta będą miały stworzoną odpowiednią przestrzeń, która zapewni im bezpieczeństwo oraz wygodę. W każdym boksie na wysokości około 1 metra konieczne jest umieszczenie żłobu i poidła. Spowoduje to, że konie będą mogły w komfortowych warunkach się posilić oraz napoić. Bardzo istotne jest, aby we właściwy sposób zaprojektować drzwi boksów. Powinny mieć one co najmniej 1,3 metra szerokości oraz około 2,2 metra wysokości, by koń ich nie przeskoczył. Powinny się one otwierać na zewnątrz nawet o 180 stopni.


To tylko przykład wymogów, jakie należy zapewnić koniom, by mogły się one we właściwy sposób rozwijać.

38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Wielkość konia a odpowiednia powierzchnia boksu

Właściciele stadnin doskonale wiedzą, że konie wymagają odpowiedniej przestrzeni, aby zapewnić im nie tylko komfort podczas odpoczynku, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Odpowiednia powierzchnia

Jakie wymiary powinny mieć boksy dla koni?

Właściciele stadnin mają do wyboru trzy możliwości utrzymywania swoich koni: luzem, w biegalniach lub boksach. Choć przebywanie zwierząt luzem jest najbardziej dla nich naturalne, ponieważ nie krępu

Comments


bottom of page