top of page

Stajnia czy wiata dla koni?

Każdy kto chce założyć stadninę koni, planuje rozbudowę istniejącej lub przeprowadzenie gruntownych zmian, staje przed wyborem - wybudować stajnię czy wiatę dla koni? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ oba rozwiązania mają swoje zalety, a ostateczny wybór powinien być dostosowany do naszych konkretnych preferencji oraz potrzeb.


Konie w stajni


Stajnia stanowi klasyczne rozwiązanie, które pozwala zapewnić zwierzętom bezpieczne schronienie. Jest idealna, jeśli chcemy sprawować stałą opiekę nad końmi i przetrzymywać je w boksach. Stajnia bardzo często jest wyposażona również w dodatkowe pomieszczenia, w których przechowywane są siodła oraz inne, niezbędne akcesoria. Do zalet takiego rozwiązania należy fakt, że przez cały czas mamy kontrolę nad zwierzętami, a rozdzielenie ich między boksami pozwala łatwiej dzielić suplementy oraz dodatki paszowe.


Kluczową rzeczą w każdej stajni jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Tylko w ten sposób będziemy mogli zadbać o właściwy mikroklimat, wolny od grzybów i zanieczyszczeń. Istotne jest także doprowadzenie naturalnego światła z zewnątrz.


Czy wiata również może być świetnym rozwiązaniem?


Wiata daje zwierzętom możliwość swobodnego przemieszczania i samodzielnego decydowania, gdzie chcą aktualnie przebywać. Stosowana jest w przypadku, gdy konie trzymamy przez cały czas na pastwisku i nie chcemy ich zamykać w pomieszczeniu.


W efekcie przez całą dobę zwierzęta samodzielnie decydują, gdzie chcą się znajdować. Gdy jest im za zimno, mokną podczas deszczu lub chcą się osłonić przed promieniami słońca lub owadami, chowają się pod wiatę. Jeśli zdecydują, że wolą być na świeżym powietrzu, swobodnie wychodzą.


Jeśli zdecydujemy się na wiatę, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Wiata powinna być powinna być odpowiednio duża, by zwierzęta mogły komfortowo przemieszczać się w jej wnętrzu. Muszą mieć możliwość leżenia, omijania się nawzajem i komfortowego mijania.


Istotne jest również, by zapewnić zwierzętom stały dostęp do pokarmu i wody, by mogły jeść lub pić zawsze, gdy będą miały na to ochotę.


Chcesz postawić stajnię lub wiatę dla koni?


Serdecznie zapraszamy do kontaktu! Oferujemy nowoczesne rozwiązania, dostosowane do różnorodnych potrzeb naszych klientów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu, nasi pracownicy bardzo chętnie wspierają klientów przy podejmowaniu decyzji zakupowych.

23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Właściciele stadnin doskonale wiedzą, jak ważna jest właściwa wentylacja w stajni. Pozwala ona nie tylko minimalizować charakterystyczny zapach, ale także wpływa na zdrowie i dobrostan mieszkających

Właściciele stadnin mają do wyboru trzy możliwości utrzymywania swoich koni: luzem, w biegalniach lub boksach. Choć przebywanie zwierząt luzem jest najbardziej dla nich naturalne, ponieważ nie krępu

Zbliżający się sezon zimowy dla wielu z nas kojarzy się z przyjemnie spędzonym czasie w ciepłym, przytulnym domu w towarzystwie najbliższych. Dla właścicieli koni jest to natomiast czas, w którym ze

bottom of page