top of page

Rodzaje boksów dla koni - jaki wybrać?

Komfort zwierząt jest jednym z najważniejszych aspektów w każdej stadninie. Zapewnienie wygodnego i bezpiecznego schronienia koniom zapewniają boksy, których na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów. O tym, który z nich najlepiej sprawdzi się w stadninie przeczytają Państwo właśnie tutaj – zapraszamy!


Jaki rodzaj boksu dla koni wybrać?


Najważniejszym rozróżnieniem jest materiał, z którego wykonana została konstrukcja. Na rynku dostępnych jest wiele typów boksów, a są to przede wszystkim te wykonane z drewna, cegieł czy paneli PVC. Modele wykonane z cegieł to zdecydowanie najbardziej trwały rodzaj konstrukcji, który jest nie tylko odporny na ogień, ale także zapewnia doskonałą izolację. W przypadku murowanych obiektów należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązania na stałe, które wymagają zdecydowanie większego nakładu finansowego w przeciwieństwie do konstrukcji drewnianych czy wykonanych z paneli PVC.


Kolejną możliwością, jaką mają do wyboru właściciele stadnin, są konstrukcje drewniane. Charakteryzują się one stosunkową dobrą izolacją i trwałością. Wykorzystanie najwyższej jakości naturalnego surowca pozwala stworzyć boks odporny na końskie kopnięcia, natomiast odpowiednia impregnacja i zabezpieczenie umożliwia wydłużenie żywotności materiału, który będzie narażony na kontakt z zabrudzoną ściółką. Podobnie jak w przypadku konstrukcji murowanych jest to rodzaj stałych obiektów, jednak te wymagają zdecydowanie mniejszego wydatku.


Alternatywą są także konstrukcje wykonane z paneli PVC oraz plandek, które mogą być stosowane zarówno jako stałe, jak i tymczasowe schronienie dla koni np. podczas zawodów jeździeckich. Ten rodzaj boksów zapewnia doskonałą ochronę przed opadami. Odpowiednio wykonana konstrukcja świetnie sprawdzi się nawet w przypadku większych wiatrów. Co więcej, dzięki wykonaniu z tworzywa sztucznego zapewnia niezwykle łatwą w utrzymaniu czystości przestrzeń.


Wybór odpowiedniej konstrukcji zależy zatem od naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Nie da się także ukryć, że w przypadku różnego typu eventów to właśnie modele z paneli PVC lub plandek sprawdzą się najlepiej, jeśli na miejscu nie ma możliwości zapewnienia koniom schronienia w innymi, przygotowanym do tego celu budynku.

27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Minimalne warunki utrzymywania konia

Nie jest żadną tajemnicą, że aby konie miały zapewnione możliwie najlepsze warunki, konieczne jest zatroszczenie się o ich stajnię. To właśnie w tym miejscu przebywają bowiem przez znaczną część swo

Wielkość konia a odpowiednia powierzchnia boksu

Właściciele stadnin doskonale wiedzą, że konie wymagają odpowiedniej przestrzeni, aby zapewnić im nie tylko komfort podczas odpoczynku, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Odpowiednia powierzchnia

Właściwa wentylacja w stajni – o czym należy pamiętać?

Właściciele stadnin doskonale wiedzą, jak ważna jest właściwa wentylacja w stajni. Pozwala ona nie tylko minimalizować charakterystyczny zapach, ale także wpływa na zdrowie i dobrostan mieszkających

Comments


bottom of page