top of page

Rodzaje boksów dla koni - jaki wybrać?

Komfort zwierząt jest jednym z najważniejszych aspektów w każdej stadninie. Zapewnienie wygodnego i bezpiecznego schronienia koniom zapewniają boksy, których na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów. O tym, który z nich najlepiej sprawdzi się w stadninie przeczytają Państwo właśnie tutaj – zapraszamy!


Jaki rodzaj boksu dla koni wybrać?


Najważniejszym rozróżnieniem jest materiał, z którego wykonana została konstrukcja. Na rynku dostępnych jest wiele typów boksów, a są to przede wszystkim te wykonane z drewna, cegieł czy paneli PVC. Modele wykonane z cegieł to zdecydowanie najbardziej trwały rodzaj konstrukcji, który jest nie tylko odporny na ogień, ale także zapewnia doskonałą izolację. W przypadku murowanych obiektów należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązania na stałe, które wymagają zdecydowanie większego nakładu finansowego w przeciwieństwie do konstrukcji drewnianych czy wykonanych z paneli PVC.


Kolejną możliwością, jaką mają do wyboru właściciele stadnin, są konstrukcje drewniane. Charakteryzują się one stosunkową dobrą izolacją i trwałością. Wykorzystanie najwyższej jakości naturalnego surowca pozwala stworzyć boks odporny na końskie kopnięcia, natomiast odpowiednia impregnacja i zabezpieczenie umożliwia wydłużenie żywotności materiału, który będzie narażony na kontakt z zabrudzoną ściółką. Podobnie jak w przypadku konstrukcji murowanych jest to rodzaj stałych obiektów, jednak te wymagają zdecydowanie mniejszego wydatku.


Alternatywą są także konstrukcje wykonane z paneli PVC oraz plandek, które mogą być stosowane zarówno jako stałe, jak i tymczasowe schronienie dla koni np. podczas zawodów jeździeckich. Ten rodzaj boksów zapewnia doskonałą ochronę przed opadami. Odpowiednio wykonana konstrukcja świetnie sprawdzi się nawet w przypadku większych wiatrów. Co więcej, dzięki wykonaniu z tworzywa sztucznego zapewnia niezwykle łatwą w utrzymaniu czystości przestrzeń.


Wybór odpowiedniej konstrukcji zależy zatem od naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Nie da się także ukryć, że w przypadku różnego typu eventów to właśnie modele z paneli PVC lub plandek sprawdzą się najlepiej, jeśli na miejscu nie ma możliwości zapewnienia koniom schronienia w innymi, przygotowanym do tego celu budynku.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Właściciele stadnin mają do wyboru trzy możliwości utrzymywania swoich koni: luzem, w biegalniach lub boksach. Choć przebywanie zwierząt luzem jest najbardziej dla nich naturalne, ponieważ nie krępu

Zbliżający się sezon zimowy dla wielu z nas kojarzy się z przyjemnie spędzonym czasie w ciepłym, przytulnym domu w towarzystwie najbliższych. Dla właścicieli koni jest to natomiast czas, w którym ze

Zawody jeździeckie to nie tylko ujeżdżanie, woltyżerka czy rajdy długodystansowe. Jedną z dyscyplin są także skoki przez przeszkody, które cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród samych jeźdź

bottom of page