top of page

Jakie warunki musi spełniać wiata dla koni?

Chcąc zapewnić swojemu zwierzęciu odpowiednie warunki do życia, warto zadbać o to, by miał właściwe schronienie. Tylko w ten sposób, będziemy w stanie zadbać o to, by zwierzę miało odpowiednie warunki, dostosowane do swoich potrzeb. Doskonałym rozwiązaniem są wiaty dla koni. Jest ona wykorzystywana w hodowlach otwartych, które dają możliwość koniom swobodnego wyboru, czy wolą być na zewnątrz czy pod dachem. Dzięki niej zwierzęta mogą schronić się przed deszczem, upałami czy owadami, a zimą mogą się w niej ogrzać. Należy jednak pamiętać, że tylko wiata, która będzie odpowiednio zaprojektowana, będzie w stanie sprostać potrzebom zwierząt. Właśnie dlatego warto zadbać o kilka kluczowych rzeczy.


Jakie warunki musi spełniać wiata dla koni?


Kluczową kwestią będzie tutaj oczywiście konieczność zapewnienia zwierzętom odpowiedniej przestrzeni. Cała konstrukcja ma służyć koniom jako schronienie, dlatego zapewnienie im wystarczającej przestrzeni powinno być kwestią priorytetową. Projektując wiatę dla zwierząt, pamiętajmy o tym, by zwierzęta mogły swobodnie wchodzić pod wiatę i spod niej wychodzić, po drodze się mijają. Istotne jest również zadbanie o właściwą wysokość konstrukcji. Koń stający na tylnych nogach nie może uderzyć głową o sufit. Pamiętajmy również o upewnieniu się, że na całej powierzchni nie ma wystających ostrych elementów, o które zwierzę mogłoby się skaleczyć.


Chociaż umieszczenie wewnątrz przegród może w pierwszej chwili wydawać się dobrym pomysłem, pamiętajmy, że każdy taki element stanowi ograniczenie przestrzeni. Będzie utrudniać zwierzętom mijanie się, zmniejszać ich komfort lub zwiększać zagrożenie np. podczas przechodzenia. Wszelkie korzyści z posiadania przegród wewnątrz wiaty są jedynie pozorne.


Warto zadbać o to, by wiata miała możliwość otwierania na przestrzał. W ten sposób będziemy w stanie łatwo wywozić gnój z obiektu.


Ogromne znaczenie ma również otoczenie wiaty. Możemy zdecydować się na ten typ ogrodzenia jedynie wtedy, gdy zapewnimy zwierzętom odpowiedni teren wokół niej, a także źródło pożywienia czy wody.

22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Właściciele stadnin mają do wyboru trzy możliwości utrzymywania swoich koni: luzem, w biegalniach lub boksach. Choć przebywanie zwierząt luzem jest najbardziej dla nich naturalne, ponieważ nie krępu

Zbliżający się sezon zimowy dla wielu z nas kojarzy się z przyjemnie spędzonym czasie w ciepłym, przytulnym domu w towarzystwie najbliższych. Dla właścicieli koni jest to natomiast czas, w którym ze

Zawody jeździeckie to nie tylko ujeżdżanie, woltyżerka czy rajdy długodystansowe. Jedną z dyscyplin są także skoki przez przeszkody, które cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród samych jeźdź

bottom of page