top of page

Jakie warunki musi spełniać wiata dla koni?

Chcąc zapewnić swojemu zwierzęciu odpowiednie warunki do życia, warto zadbać o to, by miał właściwe schronienie. Tylko w ten sposób, będziemy w stanie zadbać o to, by zwierzę miało odpowiednie warunki, dostosowane do swoich potrzeb. Doskonałym rozwiązaniem są wiaty dla koni. Jest ona wykorzystywana w hodowlach otwartych, które dają możliwość koniom swobodnego wyboru, czy wolą być na zewnątrz czy pod dachem. Dzięki niej zwierzęta mogą schronić się przed deszczem, upałami czy owadami, a zimą mogą się w niej ogrzać. Należy jednak pamiętać, że tylko wiata, która będzie odpowiednio zaprojektowana, będzie w stanie sprostać potrzebom zwierząt. Właśnie dlatego warto zadbać o kilka kluczowych rzeczy.


Jakie warunki musi spełniać wiata dla koni?


Kluczową kwestią będzie tutaj oczywiście konieczność zapewnienia zwierzętom odpowiedniej przestrzeni. Cała konstrukcja ma służyć koniom jako schronienie, dlatego zapewnienie im wystarczającej przestrzeni powinno być kwestią priorytetową. Projektując wiatę dla zwierząt, pamiętajmy o tym, by zwierzęta mogły swobodnie wchodzić pod wiatę i spod niej wychodzić, po drodze się mijają. Istotne jest również zadbanie o właściwą wysokość konstrukcji. Koń stający na tylnych nogach nie może uderzyć głową o sufit. Pamiętajmy również o upewnieniu się, że na całej powierzchni nie ma wystających ostrych elementów, o które zwierzę mogłoby się skaleczyć.


Chociaż umieszczenie wewnątrz przegród może w pierwszej chwili wydawać się dobrym pomysłem, pamiętajmy, że każdy taki element stanowi ograniczenie przestrzeni. Będzie utrudniać zwierzętom mijanie się, zmniejszać ich komfort lub zwiększać zagrożenie np. podczas przechodzenia. Wszelkie korzyści z posiadania przegród wewnątrz wiaty są jedynie pozorne.


Warto zadbać o to, by wiata miała możliwość otwierania na przestrzał. W ten sposób będziemy w stanie łatwo wywozić gnój z obiektu.


Ogromne znaczenie ma również otoczenie wiaty. Możemy zdecydować się na ten typ ogrodzenia jedynie wtedy, gdy zapewnimy zwierzętom odpowiedni teren wokół niej, a także źródło pożywienia czy wody.

31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Minimalne warunki utrzymywania konia

Nie jest żadną tajemnicą, że aby konie miały zapewnione możliwie najlepsze warunki, konieczne jest zatroszczenie się o ich stajnię. To właśnie w tym miejscu przebywają bowiem przez znaczną część swo

Wielkość konia a odpowiednia powierzchnia boksu

Właściciele stadnin doskonale wiedzą, że konie wymagają odpowiedniej przestrzeni, aby zapewnić im nie tylko komfort podczas odpoczynku, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Odpowiednia powierzchnia

Kommentare


bottom of page