top of page

Zima w stajni- jak się przygotować

Zbliżający się sezon zimowy dla wielu z nas kojarzy się z przyjemnie spędzonym czasie w ciepłym, przytulnym domu w towarzystwie najbliższych. Dla właścicieli koni jest to natomiast czas, w którym ze szczególną dbałością należy przygotować stajnię, aby zwierzęta mogły cieszyć się równie przyjemnie i bezpiecznie spędzonym czasem podczas mrozów i niepogody. Tutaj dowiedzą się Państwo wszystkiego, co warto wiedzieć, aby zadbać o swoje zwierzęta w tym wymagającym czasie.


Jak przygotować stajnię do zimy?


Po pierwsze powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo koni. Mimo tego, że mają długą sierść, która na co dzień chroni je przed chłodem, minusowe temperatury i przeciągi mogą być dla nich naprawdę nieprzyjemne, ale przede wszystkim niebezpieczne dla ich zdrowia. Dlatego w pierwszym kroku zadbajmy o to, by w stajni zawsze panowała jednakowa temperatura. Jest to szczególne ważne dla zwierząt, które wracają z treningu spocone – ich sierść powinna mieć optymalne warunki do wyschnięcia. Narażanie je na przeciągi może doprowadzić do poważnych chorób, nie mówiąc o zwyczajnie nieprzyjemnych odczuciach zwierzaków. Dlatego przed sezonem zimowym należy dokładnie sprawdzić, czy w stajni nie powstały poważniejsze uszkodzenia takie jak szpary czy nieszczelności w dachach i oknach, które mogą być powodem nieprzyjemnych przeciągów. Należy jednocześnie pamiętać, że całość powinna być jednak odpowiednio wentylowana.


Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przed sezonem zimowym jest oczywiście dostęp do świeżej wody. Wszelkie nieszczelności w układzie hydraulicznym lub nieodpowiedni materiał, z którego zostały wykonane rury, może sprawić, że woda zamarznie, a zwierzę pozostanie bez wody. Nie wolno dopuścić do takiej sytuacji, dlatego przed mrozami jest to jedna z najważniejszych rzeczy do weryfikacji.


Zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu zwierzakom w stajni to także kwestia wyściółki. Ważne, aby była wysokiej jakości, ponieważ zima to czas, kiedy znacznie rzadziej się ją wymienia. Najlepiej decydować się na mieszankę trocin, siana i słomy tak, by kopyta nie uległy przesuszeniu, a zwierzę miało co podjadać w przerwach między posiłkami.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Właściciele stadnin mają do wyboru trzy możliwości utrzymywania swoich koni: luzem, w biegalniach lub boksach. Choć przebywanie zwierząt luzem jest najbardziej dla nich naturalne, ponieważ nie krępu

Zawody jeździeckie to nie tylko ujeżdżanie, woltyżerka czy rajdy długodystansowe. Jedną z dyscyplin są także skoki przez przeszkody, które cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród samych jeźdź

Komfort zwierząt jest jednym z najważniejszych aspektów w każdej stadninie. Zapewnienie wygodnego i bezpiecznego schronienia koniom zapewniają boksy, których na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów.

bottom of page