top of page

Właściwa wentylacja w stajni – o czym należy pamiętać?

Właściciele stadnin doskonale wiedzą, jak ważna jest właściwa wentylacja w stajni. Pozwala ona nie tylko minimalizować charakterystyczny zapach, ale także wpływa na zdrowie i dobrostan mieszkających w niej zwierząt. Jak więc zaprojektować obiekt, który zapewni komfort koni niezależnie od warunków panujących na zewnątrz? O tym dowiedzą się Państwo w naszym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy.


Dlaczego właściwa wentylacja w stajni jest tak ważna?


Po pierwsze ze względu na zdrowie zwierząt w nich przebywających. Nieodpowiednio wykonana wentylacja może prowadzić do namnażania się niebezpiecznych drobnoustrojów, ale także powoduje nagromadzanie się kurzu i pyłu, które mogą prowadzić do problemów z drogami oddechowymi. Najczęściej za ich obecność odpowiada siano, którym ścieli się boksy. W celu minimalizowania pylenia zaleca się zwilżenie podłogi, jednak należy pamiętać, żeby samo siano nie było mokre – pozwoli to uniknąć powstawania pleśni i grzybów. Kluczowa jest więc również odpowiednia wentylacja. Konie mieszkające w niewłaściwie zaprojektowanym budynku pod względem cyrkulacji powietrza mogą cierpieć na różnego rodzaju alergie, a także nieżyt oskrzeli, chorobę obturacyjną, czy zapalenie płuc. Poza drobnoustrojami, kurzem i pyłem, niebezpieczne dla zdrowia zwierząt są także ich własne odchody oraz gazy. Za charakterystyczny zapach w stajni odpowiadają amoniak, dwutlenek węgla oraz siarkowodór — naturalne gazy powstające w wyniku przemiany materii. Ich nagromadzenie również może być szkodliwe dla układu oddechowego, szczególnie w przypadku źrebiąt.


Kolejnym czynnikiem, dla którego odpowiednia wentylacja w stajni jest tak ważna, jest oczywiście komfort mieszkających w niej koni. Ważne, aby charakterystyczny zapach nie drażnił ich nozdrzy, ale także, aby miały dostęp do świeżego powietrza, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Testem na prawidłowo zaprojektowaną cyrkulację powietrza jest w szczególności okres jesienno-zimowy. Przestrzeń wewnątrz stajni nie powinna być zbyt chłodna, aby nie doprowadzić do wyziębienia zwierząt i jednocześnie niezbyt wysoka, aby nie doprowadzić do osadzania się wilgoci na ich sierści.


Na jakiej podstawie wykonywana jest wentylacja w stajni?


Najważniejszym aspektem przy projektowaniu obiektu przeznaczonego do hodowli koni są oczywiście jego cechy budowlane. Niektóre stajnie składają się wyłącznie z boksów z głównym korytarzem, podczas gdy inne posiadają dodatkowo poddasze oraz komin. W przypadku tych ostatnich zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest nieco łatwiejsze — kominy pozwalają bowiem w naturalny sposób na zasysanie powietrza z wewnątrz i odprowadzają je na zewnątrz, dbając o odpowiednią temperaturę oraz poziom wilgoci w stajni. Czy to oznacza, że nieprawidłowo zaprojektowana stajnia powinna zostać zburzona i wybudowana na nowo? Absolutnie nie! Istnieją bowiem rozwiązania, które mogą pomóc w modernizacji obiektu w taki sposób, aby spełniał wszystkie potrzeby i oczekiwania zarówno samych koni, jak i ich hodowców. O ile w większości przypadków niemożliwe lub po prostu nieopłacalne jest przebudowywanie budynku, warto sięgnąć po inne rozwiązania, pozwalające zapewnić bezpieczeństwo i komfort zwierząt.


Innym czynnikiem, jaki należy brać pod uwagę, projektując system wentylacji w stajni, jest także oczywiście ilość zwierząt, jakie będą w niej mieszkać — im więcej koni, tym bardziej niezbędna jest większa cyrkulacja powietrza, odprowadzająca powietrze i wilgoć na zewnątrz.


Jak powinna wyglądać wentylacja w stajni?


Po pierwsze powinna być dostosowana do potrzeb obiektu, a zatem wyżej wspomnianych cech budowlanych oraz ilości zwierząt go zamieszkujących. W stajniach z mniejszą ilością koni wentylacja może być nieco słabsza niż w przypadku obiektów z bardzo dużą ilością zwierząt, które dziennie produkują ogromne ilości gazów.


Najważniejsze to zapewnienie optymalnej wentylacji poprzez zadbanie o szczeliny wentylacyjne, regularnie dostarczające porcje świeżego powietrza. Ważne jednak, aby nie powodowały one zbyt dużych przeciągów. Warto pamiętać, że konie są dużo bardziej odporne na chłodne temperatury i podmuchy wiatru, dlatego delikatny przeciąg, nawet zimą, to nic złego. Wystarczy, aby nie doprowadził do całkowitego wychłodzenia stajni. Jeśli mamy wątpliwości, w chłodniejsze dni możemy przyodziać konie w specjalne derki, które zapewnią im optymalną temperaturę. Największym wrogiem zwierząt jest bowiem przegrzanie – w momencie, gdy konie przebywające w bardzo ciepłym pomieszczeniu zostaną wypuszczone na zewnątrz, mogą doznać niebezpiecznego szoku termicznego.


Poza szczelinami wentylacyjnymi warto wyposażyć stajnię także w specjalny świetlik z wentylacją oraz odpowiednio zaprojektowane wrota, które również są kluczowym elementem odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Regularne wietrzenie pozwoli pozbyć się nadmiernej wilgoci, zapewniając jednocześnie optymalną temperaturę. Doskonałym wyborem zarówno w przypadku nowych, jak i modernizowanych stajni są pojedyncze lub dwuskrzydłowe wrota przesuwne, a także tradycyjnie otwierane — pozwolą one na wygodne operowanie warunkami panującymi wewnątrz obiektu i zapewnią koniom komfort podczas odpoczynku.


Odpowiednia wentylacja w zimie – dlaczego jest tak istotna?


Sezon jesienno-zimowy jest szczególnie kłopotliwy w przypadku wszystkich zwierząt hodowlanych. Gromadzące się gazy oraz odchody sprawiają, że temperatura wewnątrz budynku w naturalny sposób rośnie, podobnie jak poziom wilgoci, osadzający się na ścianach, oknach, a także ciałach zwierząt. Wysoki poziom wilgoci może doprowadzić do poważnych problemów z układem oddechowym, natomiast przegrzanie jest niebezpieczne w momencie wyjścia konia na zewnątrz — może on bowiem doznać szoku termicznego. Aby zapewnić koniom optymalne warunki, należy zatem zadbać o odpowiednią wentylację obiektu i pamiętać o jego regularnym wietrzeniu. Przy niższych temperaturach konieczne może okazać się także rozszczelnianie drzwi i okien, przez które dodatkowo dostanie się trochę świeżego powietrza.

67 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Minimalne warunki utrzymywania konia

Nie jest żadną tajemnicą, że aby konie miały zapewnione możliwie najlepsze warunki, konieczne jest zatroszczenie się o ich stajnię. To właśnie w tym miejscu przebywają bowiem przez znaczną część swo

Wielkość konia a odpowiednia powierzchnia boksu

Właściciele stadnin doskonale wiedzą, że konie wymagają odpowiedniej przestrzeni, aby zapewnić im nie tylko komfort podczas odpoczynku, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Odpowiednia powierzchnia

Jakie wymiary powinny mieć boksy dla koni?

Właściciele stadnin mają do wyboru trzy możliwości utrzymywania swoich koni: luzem, w biegalniach lub boksach. Choć przebywanie zwierząt luzem jest najbardziej dla nich naturalne, ponieważ nie krępu

Comments


bottom of page